Na koncercie zorganizowanym z okazji święta muzyki (1 października) wystąpią muzycy związani z Filharmonią Świętokrzyską. Jako solistka udział weźmie Renata Urbanek-Fliśnik – koncertmistrz naszej Orkiestry. Ten debiut na kieleckiej estradzie ułatwi jej być może start w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Premio Paganini w Genui, który odbędzie się w przyszłym roku. Umiejętnościami bowiem, doskonalonymi od najmłodszych lat pod okiem sław, takich jak m.in. Konstanty Andrzej Kulka czy Kaja Danczowska, dawno udowodniła, że może pokusić się o zdobycie laurów podczas prestiżowych eliminacji. W jej interpretacji usłyszymy wielką Symfonię hiszpańską Edouarda Lalo, będącą właściwie koncertem skrzypcowym, jednakże nazwę utworu uzasadnia zarówno rozmiar dzieła, jak i pięcioczęściowy podział oraz ważkość partii orkiestry. W Symfonii nie brakuje jednak wirtuozerii skrzypcowej, obecnej głównie w częściach szybkich. To co stanowi natomiast o jej efektowności i popularności wśród melomanów – to wyrazista rytmika, ciekawa harmonia i barwna instrumentacja.
Oprócz utworu hiszpańskiego kompozytora zaprezentujemy jeszcze Uwerturę do opery Euryathe Carla Marii von Webera, świetną, porywającą muzykę, oraz - na zakończenie koncertu –uroczą Symfonię C-dur, kompozycję o lekkiej melodyce bliskiej francuskiej piosence ludowej.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Zbigniew Goncerzewicz, który w Filharmonii Świętokrzyskiej długie lata pełnił funkcję II dyrygenta..


RENATA URBANEK-FLIŚNIK
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku czterech lat pod kierunkiem Eugeniusza Kawalli. Następnie uczyła się w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej, a także w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie. Akademię Muzyczną w Krakowie ukończyła pod kierunkiem Piotra Tarcholika oraz Bożeny Hordziej-Mucharskiej. Umiejętności doskonaliła na studiach mistrzowskich na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym pod opieką Konstantego Andrzeja Kulki. Od najmłodszych lat brała udział w licznych krajowych i międzynarodowych kursach muzycznych, pracując pod okiem takich mistrzów, jak: Mirosław Ławrynowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Roman Lasocki, Eugeny Durnovo, Zakhar Bron. Obecnie przygotowuje się pod kierunkiem Janusza Kucharskiego i Marii Orzechowskiej w Warszawie do Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Premio Paganini”. Ponadto jest związana z wieloma zespołami kameralnymi, z którymi koncertuje.


ZBIGNIEW GONCERZEWICZ
Od 1973 roku związany był z Kielecka Filharmonią, od początku pełniąc w niej funkcję II dyrygenta, czasowo również funkcję kierownika muzycznego