Jest to koncert oddający hołd „tym, którzy odeszli…”, zaś ból tych, którzy ich opłakują ukoić może muzyka „będąca pocieszeniem dla zasmuconych, wiarą dla potrzebujących, radością dla silnych” (A. Dvorzak). Zaduszkowy wieczór rozpoczną Pieśni biblijne – cykl wybranych z Księgi psalmów dziesięciu tekstów ze starannie dobraną przez kompozytora muzyką. Z Manon Lescaut, operowej opowieści o tragicznej, romantycznej miłości, wybraliśmy pełne emocji Intermezzo oraz Chryzantemy – niewielki, okolicznościowy utwór z kwiatem w tytule symbolizującym pamięć o zmarłych. Medytacja – pełna lirycznej słodyczy muzyka towarzyszy zmaganiom głównej bohaterki – aleksandryjskiej kurtyzany, która pragnie przemiany swojego występnego życia. Na zakończenie wieczoru posłuchamy Valse triste – „smutnego walca”, który pierwotnie stanowił fragment muzycznej oprawy dramatu Kuolema (Śmierć) Arvida Järnefelta.



BOŻENA HARASIMOWICZ
Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in.: im. A. Dworzaka w Karlowych Varach (1986), im. J. S. Bacha w Lipsku (1988), Konkursu ARD w Monachium (1992). Występowała w kraju i za granicą z wieloma znanymi dyrygentami. W repertuarze, oprócz wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, posiada oratoria, msze, kantaty, motety, psalmy, dzieła symfoniczne, operowe oraz pieśni z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry. Od 1997 stale współpracuje z Krzysztofem Pendereckim (europejska premiera Siedem Bram Jerozolimy Filharmonia Narodowa pod dyr. K. Korda), wykonując jego utwory w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Dokonała również kilku wersji płyt CD i DVD z utworami K. Pendereckiego (m.in. Credo i Siedem Bram Jerozolimy - płyta nagrodzona Fryderykiem 2001 w kategorii Muzyka Współczesna). Współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie jako solistka. Zajmuje się także pedagogiką wokalną – jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prowadzi kursy mistrzowskie dla studentów wokalistyki.



JAN JAKUB BOKUN
Pochodzący z Wrocławia klarnecista i dyrygent – ostatnio wystąpił w Japonii, Meksyku i Emiratach Arabskich, a w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaprezentował słynny Koncert klarnetowy W. A. Mozarta. Jego ostatni album płytowy Impresiones Argentinas nagrodzony został Wrocławską Nagrodą Muzyczną (2007). Po studiach w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (klasa klarnetu) oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles. Kształcił się też jako stypendysta American Academy for Conducting w Aspen oraz wziął udział w Verbier Academy w Szwajcarii, pracując pod kierunkiem Jamesa Levina i Kurta Masura. Jest laureatem konkursów we Wrocławiu, Włoszakowicach, Enschede i Mt. Pleasant, wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium Rządu Francuskiego. Jako dyrygent współpracował z zespołem Camerata Moravia oraz Morawską Filharmonią w Ołomuńcu, Filharmonią im. Bohuslava Martinu w Zlinie, Południowoczeską Filharmonią Kameralną w Czeskich Budziejowicach, Młodą Polsko-Niemiecką Filharmonią i większością polskich orkiestr. Reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest w Ostendzie, Sztokholmie i w Tokio. Występował w większości krajów Europy, w USA, Chile, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Chinach i Japonii. Prowadził lekcje mistrzowskie w Królewskim Konserwatorium w Brukselii, w Sofii, Belgradzie, Lubljanie, Meksyku, Pekinie, oraz Avili pod Madrytem. Jest adiunktem Wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie od 2001 prowadzi klasę klarnetu.


wstecz

góra