25. 安ietokrzyskie Dni Muzyki

KOMPOZYTOREM REZYDENTEM F W SEZONIE 2016/2017
W RAMACH PROGRAMU IMiT JEST – IGNACY ZALEWSKI

Filharmonia. Ostro積ie, wci庵a!!!

Ramami dla drugiego koncertu symfonicznego festiwalu b璠 kompozycje Witolda Lutos豉wskiego i Mieczys豉wa Weinberga oparte na polskich melodiach ludowych. Pomi璠zy nimi przypomnimy muzyk zmar貫go 30 lat temu wychowawcy wielu kompozytor闚 wroc豉wskich, Ryszarda Bukowskiego, oraz zaprezentujemy powsta陰 niedawno kompozycj Ignacego Zalewskiego, kt鏎y nale篡 do najm這dszego pokolenia polskich tw鏎c闚 i kt鏎y w sezonie 2016/2017 jest kompozytorem rezydentem Filharmonii 安i皻okrzyskiej w ramach programu IMiT. Obie formy koncertuj帷e zosta造 skomponowane dla solist闚 wieczoru.
Koncert rozpoczniemy przebojowym utworem Ma豉 suita W. Lutos豉wskiego sk豉daj帷ym z czterech cz窷ci: Fujarka, Hurra-polka, Piosenka i Taniec. Nast瘼nie wys逝chamy kompozycji Ryszarda Bukowskiego, wroc豉wskiego kompozytora, kt鏎ego 30. rocznica 鄉ierci minie w maju tego roku. Trzy nokturny to dzie這 wirtuozowskie, trudne technicznie, ale bardzo nastrojowe. Utw鏎 poznamy w interpretacji 穎ny R. Bukowskiego, znakomitej pianistki Marii Magdaleny Janowskiej-Bukowskiej. Symfonia koncertuj帷a to jedna z nielicznych w literaturze muzycznej symfonii na perkusj solo oraz orkiestr napisana przez naszego kompozytora-rezydenta. W utworze Ignacego Zalewskiego si陰 nap璠ow narracji muzycznej jest rozbudowany aparat perkusyjny, w kt鏎ym znajdziemy mi璠zy innymi instrument o nazwie „spring drum grande”, wyst瘼uj帷y tak瞠 pod nazw yaybahar, zbudowany przez Leszka Lorenta specjalnie na potrzeby tego dzie豉.. Partie solistyczne wykona oczywi軼ie adresat dedykacji, znakomity perkusista, tak瞠 znawca gatunku (w programie koncertowym przeczytaj Pa雟two 鈍ietny komentarz artysty na temat utwor闚 na perkusj) – Leszek Lorent.
Na zako鎍zenie wieczoru zaplanowali鄉y bardzo nostalgiczn kompozycj Mieczys豉wa Weinberga – Melodie polskie, wyra瘸j帷 t瘰knot tw鏎cy za utraconym rajem dzieci雟twa (w 1939 uciek do Zwi您ku Radzieckiego, gdzie jako cz這wiek o korzeniach 篡dowskich do鈍iadczy prze郵adowa antysemickich). Utw鏎 ko鎍zy jednak soczysty mazur, a ca這嗆, barwnie zinstrumentalizowana, stanowi mo瞠 du膨 atrakcj dla s逝chaczy.
Trzeci koncert symfoniczny z cyklu 安i皻okrzyskich Dni Muzyki poprowadzi dyrektor Filharmonii – Jacek Rogala, autor ca貫go, niemal dwutygodniowego maratonu muzycznego, podczas kt鏎ego niejeden raz co Pa雟twa mile zaskoczy i – wzruszy.

MARIA MAGDALENA JANOWSKA-BUKOWSKA
Pianistka, krytyk muzyczny, pedagog. Uko鎍zy豉 trzy kierunki w PWSM w Katowicach: Wydzia Instrumentalny, Wydzia Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz Wydzia Wychowania Muzycznego.
Po uko鎍zeniu studi闚 z zakresu fortepianu w PWSM w Katowicach wzi窸a udzia w Festiwalu Pianistyki Polskiej w S逝psku, gdzie – w ramach „Estrady M這dych” - otrzyma豉 wyr騜nienie. Festiwal ten otworzy jej drog na estrady koncertowe.
Wyst瘼owa豉 wielokrotnie na estradach wszystkich polskich filharmonii, wykonuj帷, jako solistka, zar闚no koncerty z orkiestrami symfonicznymi, jak i pe軟e programy recitalowe.
Bra豉 r闚nie udzia w festiwalach – m.in. Polskiej Muzyki Wsp馧czesnej, Krakowskiej Wio郾ie Muzyki, Muzyki XX wieku, Dokona豉 wielu nagra w Radiu i Telewizji, zar闚no muzycznych, jak i s這wnych (wywiady, dyskusje, informacje).
Jako krytyk muzyczny pisa豉 przez wiele lat w dziennikach wroc豉wskich i czasopismach og鏊nopolskich recenzje z koncert闚, festiwali i innych wydarze muzycznych.
Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej we Wroc豉wiu. W latach 1991-95 pe軟i豉 funkcj dziekana Wydzia逝 Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii.
Przez 10 lat we Wroc豉wiu organizowa豉 i sprawowa豉 kierownictwo artystyczne festiwalu kompozytorskiego Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego. Organizowa豉 r闚nie i wyk豉da豉 na Mi璠zynarodowych Mistrzowskich Kursach Wykonawstwa Muzyki Wsp馧czesnej, kt鏎e odbywa造 si corocznie w lipcu w latach 1995-2007 w Bystrzycy K這dzkiej.

LESZEK LORENT
Perkusista, doktor habilitowany sztuki muzycznej, pedagog, cz這nek Stowarzyszenia Artyst闚 #ART oraz Stowarzyszenia Artyst闚 Euforis. Uko鎍zy z wyr騜nieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. S. Skoczy雟kiego. Kszta販i si r闚nie w Conservatoire Nationale Superieur Musique et Danse de Lyon w mistrzowskiej klasie prof. Jeana Geoffroy'a. Uczestniczy w kursach interpretacji nowej muzyki w Estonii (Tallin). Jest laureatem krajowych i mi璠zynarodowych konkurs闚. Jako solista wyst瘼owa z Polsk Orkiestr Radiow, Orkiestr Teatru Wielkiego w Warszawie, Sinfoni Iuventus, Orchestre Perpignan Méditerranée, Orkiestr Narodowego Forum Muzyki. Stypendysta Prezesa Rady Ministr闚, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Popierania Tw鏎czo軼i Stowarzyszenia Autor闚 ZAiKS, banku Societe Generale,. M這dej Polski, Stypendium dla Wybitnych M這dych Naukowc闚 Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wy窺zego, nagrod Rektora UMFC za osi庵ni璚ia naukowe. Na swoim koncie ma prawykonania dzie wielu wsp馧czesnych kompozytor闚, m.in.: Marcina B豉瞠wicza, Dariusza Przybylskiego, Ignacego Zalewskiego, Tomasza Opa趾i, Aleksandry Gryki, Paw豉 Hendricha.. Specjalizuje si w wykonywaniu utwor闚 multiperkusyjnych oraz dzie teatru instrumentalnego. Jako specjalista tej dziedziny sztuki bierze udzia w wielu konferencjach i sesjach badawczych w kraju i za granic, zasiada w jury konkurs闚 muzyki wsp馧czesnej. Jest autorem monografii naukowych. Jego artyku造 z pogranicza muzyki i filozofii s publikowane w pi鄉ie warszawskich uczelni artystycznych Aspiracje oraz w Zagadnieniach Naukoznawstwa PAN i in. Na swoim koncie ma r闚nie nagrania p造t (Eidos; Kundalini. Lorent plays B豉瞠wicz; Tonisteon), Jest adiunktem macierzystej Uczelni, kierownikiem Studium Muzyki Nowej.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii 安i皻okrzyskiej

BARBARA SCHABOWSKA
Dziennikarka radiowa, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Wsp馧pracuje z Ruchem Muzycznym, w lecie prowadzi koncerty pod pomnikiem Chopina w ζzienkach Kr鏊ewskich w Warszawie. Pracuje w Programie 2 Polskiego Radia.

Marzec 2017