S
 

31 grudnia 2016, sobota, g. 18.00, sala koncertowa

SYLWESTER W FILHARMONII

EWA TRACZ sopran
MAGDALENA PLUTA mezzosopran
ŁUKASZ SKROBEK baryton
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
BARBARA SCHABOWSKA prowadzenie

W programie najpiękniejsze arie z oper, operetek i musicali.

kup bilet on-lineWszyscy, którzy pragną spędzić ten szalony wieczór w miłym towarzystwie, przy dźwiękach odpowiedniej do okoliczności muzyki i w koncertowym wykonaniu – będą usatysfakcjonowani. Bo też gości udało nam się zaprosić nadzwyczajnych!
Ewa Tracz – laureatka najwyższych trofeów na konkursach wokalnych, solistka Opery Wrocławskiej oraz – od września tego roku – solistka najsłynniejszej sceny operowej – La Scali w Mediolanie. Wcześniej debiutowała tam partią Konstancji w produkcji dla dzieci Uprowadzeniu z Seraju Mozarta.
Magdalena Pluta – kończy Wydział Wokalno-Aktorski UMFC w Warszawie, ale jej dotychczasowe kreacje zostały zauważone przez krytykę i artystka w maju przyszłego roku zadebiutuje na deskach holenderskiej Opery Narodowej w tytułowej roli w madrygale L'Arianna Claudio Monteverdiego.
Łukasz Skrobek – występował już m.in. w Operze Kameralnej w Rheinsbergu (Niemcy), na Festiwalu Belcanto w Moskwie, zaś na początku przyszłego roku zadebiutuje tytułową rolą Oniegina w spektaklu UMFC w Operze Narodowej w Warszawie.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.
Natomiast Barbara Schabowska – dziennikarka Polskiego Radia Program II – będzie naszym przewodnikiem po świecie oper, operetek i musicali takich kompozytorów jak: Donizetti, Mozart, Czajkowski, Gounod, Verdi, Rossini, Bizet, Kalman, Rodgers, Loewe, Lehar.
Koncert zakończy przebój Usta milczą, dusza śpiewa, ale Państwo na pewno wyjdą w tę ostatnią noc starego roku, nucąc najbardziej znane i ulubione utwory.


EWA TRACZ
Studentka Accadema Teatro Alla Scala w Mediolanie. Solistka Opery Wrocławskiej, absolwentka studiów doktoranckich Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. dr hab. Ewy Biegas. Uczestniczka Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Laureatka wielu konkursów międzynarodowych, m.in.: I nagrody w Iuventus Canti im. Imricha Godina 2011 (Słowacja), wyróżnienia w III Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (2012), I nagrody w III Konkursie Wokalnym im. Reszków (2013), I nagrody w XV Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2013), II nagrody w 9. Konkursie Wokalnym im. Klaudii Taev w Estonii (2015), II nagrody w 9. Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (2016); Debiutowała w Operze Śląskiej tytułową rolą w operze Suor Angelica G. Pucciniego (2011), partią Donny Anny w operze Don Giovanni W. A. Mozarta (2013). Na deskach Opery Wrocławskiej wystąpiła po raz pierwszy w tytułowej roli Giovanny D’arco G. Verdiego (2014) oraz Hrabiny w operze Wesele Figara (2014), Pierwszej Damy w operze Czarodziejski flet (2015) i Fiordiligi w operze Cosi fan tutte (2015) W. A. Mozarta. Kreowała partię Marianny w operze Kawaler srebrnej róży R. Straussa (2014), a także Kseni w operze Borys Godunow M. Musorgskiego (2016). Na deskach mediolańskiej Opery La Scala debiutowała partią Konstancji w produkcji dla dzieci Uprowadzenie z seraju W. A. Mozarta (2016). Podczas koncertu inaugurującego otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wykonała Tryptyk śląski Witolda Lutosławskiego (2015). Reprezentowała Polskę w Konkursie Wokalnym Neue Stimmen 2011 (Niemcy) oraz w półfinale XV Międzynarodowego Konkursu im. P. Czajkowskiego (Moskwa - St. Petersburg 2015).


MAGDALENA PLUTA
Studentka czwartego roku studiów licencjackich Wydziału Wokalno–Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. dr Izabeli Kłosińskiej.
Uczestniczka Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie pracuje pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in.: Matthiasa Rexrotha i Eytana Pessena. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach: Olgi Pasiecznik, Ewy Podleś, Jerzego Marchwińskiego, Neila Shicoffa, Brendy Hurley, Christophea Rousseta i Alessandro Pianu. Wystąpiła w projektach studenckich, takich jak: Unulfo w Rodelindzie Haendela, (pod kierownictwem muzycznym Lilianny Stawarz i opieką wokalną Artura Stefanowicza), Niania w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej, Cud albo Krakowiaki i Górale Stefaniego – projekt realizowany przez Akademię Operową. Artystka w maju przyszłego roku zadebiutuje na deskach holenderskiej Opery Narodowej w tytułowej roli w madrygale L'Arianna Claudio Monteverdiego.


ŁUKASZ SKROBEK
Student Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC w Warszawie, w klasie śpiewu solowego R. Gierlacha. Absolwent logopedii na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik konkursów wokalnych, w których udział zaowocował nagrodami, m.in.: wyróżnieniem na VII konkursie wokalnym im. N. Obuchowej w Rosji, nagrodą specjalną na I Ogólnopolskim Konkursie im. J. Kiepury w Sosnowcu, II miejscem na konkursu wokalnym Aria i pieśń wieczorna w Białymstoku, wyróżnieniem i nagrodą specjalną ZASP IX Międzynarodowego konkursu wokalnego złote głosy – I, finalista II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. G. Perottiego w Ueckermuende w Niemczech.
Występował m. in. w: Operze Kameralnej w Rheinsbergu (Niemcy), na Festiwalu Belcanto w Moskwie, w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Salach Redutowych TW ON w Warszawie, Filharmonii Lipieckiej (Rosja), Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w Moskwie, Teatrze Polskim w Warszawie, Łazienkach Królewskich i na Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Kongresowej PKiN, Narodowym Instytucie F. Chopina w Warszawie.
Wykonując muzykę współczesną, wystąpił w spektaklach w WOK wieczór współczesnej opery – premiera Labiryntu Orfea N. Burzyńskiej oraz Wasserstimmena D. Przybylskiego. Prezentował pieśni amerykańskiego kompozytora Lowella Liebermanna, zaproszony do prawykonanie Missa pro populo A. Słotwińskiego – zaśpiewał Domini Fili Unigenite Martina Palmeri.
Wystąpił w rolach: Hrabiego w Weselu Figara oraz Don Giovanniego. W styczniu 2017 zadebiutuje tytułową rolą Oniegina w spektaklu UMFC w Operze Narodowej w Warszawie. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał w 2012 stypendium artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego. Uczestnik masterclass, m.in.: E. Pessena, D. Dolana, Ch. Whittlesey, G. Ovsepian, A. Simoni, M. Habela V. de Vivo, E. Pappadia.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


BARBARA SCHABOWSKA
Dziennikarka radiowa, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Ruchem Muzycznym, w lecie prowadzi koncerty pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pracuje w Programie 2 Polskiego Radia.


strona główna