Strona główna | Koncerty Familijne | Szkolne koncerty kameralne | Akademia Melomana | Konkursy

fot. A. KustraSzkolne koncerty kameralne dla dzieci i młodzieży odbywają się w szkołach, a także w przedszkolach na terenie Kielc i Województwa Świętokrzyskiego. Szczycimy się wieloletnim doświadczeniem organizacyjnym i merytorycznym: rocznie organizujemy ok. 600 koncertów w 80 placówkach dla ok. 100.000 młodych słuchaczy.
Proponowane przez nas zajęcia to swoiste lekcje muzyki, prowadzone przez doświadczonych prelegentów, z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych uczniów. Podzielone są na dwie grupy: koncerty 30-minutowe dla dzieci młodszych (klasy 0 - III) i 45-minutowe dla dzieci i młodzieży starszych klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Terminy koncertów ustalane są z trzytygodniowym wyprzedzeniem, a przy tym dostosowujemy je do rytmu lekcji, więc nie kolidują z innymi zajęciami.
Cały cykl (do 10 spotkań rocznie) pomyślany jest tak, by wychowankowie poznawali instrumenty, kompozytorów i ich utwory oraz uczyli się słuchać muzyki. Naszą ambicją jest, by te koncerty stanowiły uzupełnienie lekcji muzyki i sztuki oraz innych przedmiotów humanistycznych.

TEMATY SZKOLNYCH KONCERTÓW KAMERALNYCH
W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
prowadzenie Krystyna Goncerzewicz

WRZESIEŃ
IDZIE JESIEŃ
Zwyczaje, obrządki i muzyka towarzysząca dożynkom, jesiennym zbiorom i zabawom.

PAŹDZIERNIK
MUZYKA ŹRÓDŁEM RADOŚCI
Nie ma tu miejsca na smutki! Arie, piosenki, pogodne utwory instrumentalne przyniosą pozytywne skutki!

LISTOPAD
MASZERUJEMY PRZEZ WIEKI
Radośnie, żałobnie czy wojskowym krokiem? Podczas koncertu zabrzmią marsze napisane na przestrzeni dziejów przez słynnych kompozytorów, m.in.: F. Chopina, P. Czajkowskiego, R. Wagnera, F. Mendelssohna.

GRUDZIEŃ
NIE TYLKO PRZY CHOINCE
Okolicznościowa muzyka tworzona z okazji Świąt Dnia Bożego Narodzenia, podkreślająca doniosły i uroczysty charakter tych niezwykłych dni.

STYCZEŃ
SŁYNNE KARNAWAŁY Tańce, bale i maskarady królujące w różnych zakątkach globu. Będzie rytmicznie, tanecznie i wesoło!

LUTY
SERCE W PLECAKU
O uczuciach wyrażanych muzyką. Ekspresyjne arie i piosenki o miłości.

MARZEC
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
Muzyczne różnice polskich regionów. Oberki, mazurki, polki, chodzony i taniec z miotłą.

KWIECIEŃ
ŚWIAT WOKÓŁ NAS
Tym razem pobawimy się dźwiękami, dzięki którym można opowiadać o różnych zjawiskach i odgłosach przyrody.

MAJ
NIE TYLKO NA DZIKIM ZACHODZIE
Odkryjemy, w jaki sposób ballady kowbojskie i traperskie śpiewane przez wędrownych grajków, dały początek muzyce rozrywkowej. W atmosferze żywiołowej muzyki zaprosimy do wspólnej zabawy i improwizacji.

CZERWIEC
MUZYCZNY DOPING
Czy można poprawić swoje osiągnięcia sportowe poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych dźwięków? I kiedy lepiej nie używać odtwarzacza mp3?


TEMATY SZKOLNYCH KONCERTÓW KAMERALNYCH
W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
opracowanie i prowadzenie Agnieszka Nowak-Zagóra

WRZESIEŃ
Z WIZYTĄ W FILHARMONII
Na pierwszym naszym powakacyjnym spotkaniu przypomnimy sobie zasady i zwyczaje panujące na koncertach w filharmonii. Posłuchamy muzyki najbardziej znanych kompozytorów muzyki poważnej i zdradzimy, o czym będziemy mówić w nowym roku szkolnym.

PAŹDZIERNIK
BYŁ SOBIE KRÓL
Spotkanie z muzyką dawną. Zabrzmią utwory wykonywane na dawnych dworach Europy.
Razem zatańczymy menueta.

LISTOPAD
STANISŁAW MONIUSZKO – WIELKI PATRIOTA
W roku moniuszkowskim zaprezentujemy utwory tego wielkiego Polaka oraz innych kompozytorów, którzy swoją twórczością nie pozwalali zapomnieć o Polsce i o polskiej kulturze, w czasach, gdy nasza ojczyzna była pod zaborami.

GRUDZIEŃ
ŚWIĄTECZNA OPOWIEŚĆ- DZIADEK DO ORZECHÓW.
Posłuchamy bajki pełnej magii świąt Bożego Narodzenia z muzyką Piotra Czajkowskiego.

STYCZEŃ
TAŃCE ŚWIATA.
Mamy karnawał! To dobry czas, by poznać tańce z całego świata. Tak dawniej, jak i dziś bawimy się przy muzyce. Każdy kraj ma swoje narodowe tańce, które często są odzwierciedleniem temperamentu jego mieszkańców. Rosjanie mają kazaczoka, Brazylijczycy -sambę, a Polacy-poloneza, którym rozpoczynają ważne bale. Młodzi na całym świecie uwielbiają amerykański hip-hop, czy też breakdance.

LUTY
W RYTMIE SWINGU
By poznać kolebkę jazzu, wybierzemy się aż do Ameryki Północnej, do miasta Nowy Orlean, leżącego u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.
Posłuchamy swingowych piosenek z polskimi tekstami oraz swingowej muzyki instrumentalnej.

MARZEC
NIEZNANE OBLICZE ZNANYCH INSTRUMENTÓW
Wszystkie instrumenty kryją w sobie jakieś tajemnice. Spróbujemy odkryć jakie mają fagot i skrzypce. Poznamy także ich nieznane dotąd brzmienia oraz nowe sposoby wydobywania dźwięku. Przy okazji dowiemy się, jaki użytek robią z nich współcześni kompozytorzy.

KWIECIEŃ
MUZYKA WIERSZEM MALOWANA
Któż z nas nie zna wierszy J. Brzechwy: „Kaczka dziwaczka”, „Ryby, żaby i raki”, albo J. Tuwima: „Lokomotywa”, „Rzepka”? Te i wiele innych wierszy, różnych poetów usłyszymy w nietypowych śpiewno- muzycznych opracowaniach.

MAJ
SPOTKANIE Z FOLKLOREM
Zapraszamy w podróż po Polsce z muzyką ludową w tle. Odwiedzimy, m.in. Kaszuby, Podhale, Śląsk, Małopolskę. Poznamy popularne tam tańce ludowe, takie jak: szewc, trojak, krzesany.
Dowiemy się jakie zwyczaje i obrzędy ludowe przetrwały do dziś.

CZERWIEC
RYTMICZNA ŁAMIGŁÓWKA
Czy już wiecie co to jest rytm, albo tempo w muzyce? Jeśli nie, to wszystkiego się dowiecie podczas naszego spotkania. Rolę rytmu i tempa w utworze pomogą wam zrozumieć perkusiści, angażując was w muzyczne zabawy.Koncerty przedszkolne 2019/2020
prowadzenie Krzysztof Orkisz

WRZESIEŃ
PODRÓŻ ZA JEDNĄ NUTĘ
Pozostańmy jeszcze chwilę w atmosferze wakacji i odwiedźmy różne zakątki świata, które odkryją przed nami bogactwo swojej muzyki. Przy okazji przypomnijmy sobie wszystkie muzyczne określenia, którymi opisujemy muzykę.
Instrumenty: fortepian, śpiew.

PAŹDZIERNIK
JESIENNE OBRAZY
Czy dźwiękami można namalować obraz? Wysłuchamy muzycznych opowiadań o jesieni i stworzymy dla nich akompaniament, poznając przy okazji małe instrumenty perkusyjne.
Instrumenty: fortepian, instrumenty perkusyjne.

LISTOPAD
MOC GŁOSÓW
Zastanowimy się, dlaczego i kiedy ludzie śpiewają oraz czy głos ludzki to także instrument. Poznamy nazwy głosów i tradycyjne polskie pieśni patriotyczne.
Instrumenty: kwartet wokalny - sopran, alt, tenor, bas.

GRUDZIEŃ
KOLĘDA PŁYNIE
Przed nami święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi mnóstwo polskich kolęd, które wykonamy przy akompaniamencie skrzypiec.
Instrumenty: fortepian, skrzypce, śpiew.

STYCZEŃ
CAŁY TEN JAZZ
Przez chwilę będziemy gościć na Mardi Gras w Nowym Orleanie i uczestnicząc w kolorowym korowodzie, wsłuchamy się w jazzowe brzmienia.
Instrumenty: fortepian, trąbka, śpiew.

LUTY
MAGICZNE DŹWIĘKI
Wśród skrzypiących połaci śniegu poszukamy magii w utworach Piotra Czajkowskiego i Edwarda Griega.
Instrumenty: fortepian, obój, klarnet.

MARZEC
W TANECZNYM RYTMIE
U progu wiosny postaramy wprowadzić się w taneczny nastrój. Przypomnimy polskie tańce narodowe oraz tańce innych krajów. Towarzyszyć nam będą m.in.: Johann Strauss, Fryderyk Chopin.
Instrumenty: fortepian, akordeon.

KWIECIEŃ
BAJKA O ZASPANEJ WIOŚNIE
Co się stanie, jeśli Wiosna nie zdąży obudzić się na czas? Posłuchamy opowieści Pani Wiosny i jej przyjaciół oraz weźmiemy udział w powitalnym koncercie.
Instrumenty: skrzypce, flet poprzeczny, bębenek.

MAJ
KOLOROWA MUZYKA
Czy muzyka ma kolor? A może smak, temperaturę lub fakturę? Czy możemy ją poczuć? Sprawdźmy to razem!
Instrumenty: fortepian, skrzypce, wiolonczela.

CZERWIEC
W DROGĘ!
Wakacyjny nastrój wywołamy utworami o tematyce turystycznej i podróżniczej. Dowiemy się, gdzie znaleźć muzykę w przedmiotach codziennego użytku i jak stworzyć własne instrumenty muzyczne.
Instrumenty: gitara, śpiew, instrumenty z recyklingu.


KONCERTY PRZEDSZKOLNE 2019/2020
prowadzenie Olga Antas

WRZESIEŃ
MUZYCZNE ABC
Po wakacyjnej przerwie warto odświeżyć kilka fachowych nazw i terminów, by znów móc zostać muzycznym ekspertem.
Instrumenty: fortepian, flet.

PAŹDZIERNIK
SMYKI W KRAINIE MUZYKI
Razem z Wiolinką i Basikiem sprawdzimy, jaki jest przepis na udany utwór. Dowiemy się co nieco o instrumentach smyczkowych - odkryjemy brzmienie skrzypiec i wiolonczeli.
Instrumenty: skrzypce, wiolonczela.

LISTOPAD
UKOCHANA NIEPODLEGŁA
Zapraszamy na spotkanie z polskimi kompozytorami i ich dziełami, które powinny być bliskie sercu każdego Polaka.
Instrumenty: fortepian, śpiew.

GRUDZIEŃ
Z KOLĘDĄ PRZEZ ŚWIAT
Przed świętami wyruszymy w podróż pełną bożonarodzeniowej magii. Sprawdzimy, jaka muzyka towarzyszy w tym świątecznym czasie ludziom w różnych zakątkach globu.
Instrumenty: fortepian, saksofon, śpiew.

STYCZEŃ
KARNAWAŁ PO POLSKU
Polskie tańce narodowe to nasza duma. Poznajmy je lepiej i dajmy się porwać karnawałowej zabawie.
Instrumenty: akordeon, skrzypce, śpiew.

LUTY
ZAKOCHANA ŚNIEŻYNKA
Opowieść o tym, jak wielką moc ma muzyka i że potrafi rozgrzać nawet najbardziej lodowate serce…
Instrumenty: fortepian, waltornia, dzwonki chromatyczne.

MARZEC
ALE JAZZ!
Trochę hałasu, dużo uśmiechu i szczypta improwizacji. Oto przepis na koncert jazzowy, podczas którego zorganizujemy konkurs na przedszkolnego jazzmana.
Instrumenty: fortepian, trąbka, klarnet.

KWIECIEŃ
PIEŚNI, PIOSNKI, PIOSENECZKI
Ależ to będzie spotkanie! Drużyna słowa: Tuwim, Brzechwa, Konopnicka i drużyna muzyki: Lutosławski, Noskowski, Szymanowski. Co z niego wyniknie? Na pewno dużo śpiewania!
Instrumenty: fortepian, śpiew.

MAJ
BUKIET DLA MAMY
Muzyka pełna radości i wiosennej pogody, kolorowa jak bukiet kwiatów. Czy promienie słońca da się zakląć w dźwięki? Sprawdźmy!
Instrumenty: fortepian, obój.

CZERWIEC
Z MUZYKĄ W PLECAKU
Piosenka może być świetną towarzyszką wakacyjnych wypraw na plażę albo na górskie szlaki. Przed wyruszeniem w drogę warto przypomnieć sobie kilka letnich przebojów.
Instrumenty: gitara, instrumenty perkusyjne, śpiew.

góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.