Strona główna | Szkolne koncerty kameralne

fot. A. KustraSzkolne koncerty kameralne dla dzieci i młodzieży odbywają się w szkołach, a także w przedszkolach na terenie Kielc i województwa świętokrzyskiego. Szczycimy się wieloletnim doświadczeniem organizacyjnym i merytorycznym.

Proponowane przez nas zajęcia to swoiste lekcje muzyki, prowadzone przez doświadczonych prelegentów, z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych uczniów. Podzielone są na dwie grupy: koncerty 30-minutowe dla dzieci młodszych (klasy 0 - III) i 45-minutowe dla dzieci i młodzieży starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Terminy koncertów ustalane są z wyprzedzeniem tak, aby nie kolidowały z innymi zajęciami.

Cały cykl (do 10 spotkań rocznie) pomyślany jest tak, by wychowankowie poznawali instrumenty, kompozytorów i ich utwory oraz uczyli się słuchać muzyki. Naszą ambicją jest, by te koncerty stanowiły uzupełnienie lekcji muzyki i sztuki oraz innych przedmiotów humanistycznych.

Koszt koncertu 30-minutowego wynosi 350,00 zł., 45-minutowego 400,00zł.

Filharmonia zastrzega zmianę tematu i instrumentów.
W roku szkolnym 2022/2023 tematy audycji ustalane są z miesięcznym wyprzedzeniem.

Więcej informacji pod numerem tel. 41 365 54 93, 41 365 54 96 (Impresariat).

Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2023/2024
opracowanie i prowadzenie Sylwia Bartkiewicz

WRZESIEŃ
MUZYCZNY WEHIKUŁ
Zapraszamy na podróż po epokach muzycznym wehikułem czasu. Będziemy się cofać nawet o 300 lat i poznawać najsłynniejszych kompozytorów i ich dzieła.
Instrumenty: puzon, akompaniament, śpiew.

PAŹDZIERNIK
NIEZWYKŁY ŚWIAT PERKUSJI
Ksylofony, dzwonki, drumle, marakasy, kije deszczowe czy kastaniety – oto sprawcy muzycznego hałasu. Spróbujemy swoich sił we wspólnych zabawach rytmicznych i dowiemy się jak samemu zrobić instrumenty perkusyjne.
Instrumenty: perkusja, drobne instrumenty perkusyjne, akompaniament.


LISTOPAD
Z POLSKĄ PIEŚNIĄ I PIOSENKĄ PRZEZ WIEKI
Historia naszego narodu ujęta w najpiękniejszych pieśniach patriotycznych.
Instrumenty: trąbka, akompaniament, śpiew.


GRUDZIEŃ
W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU
Wszystko przykryte jest puchową kołderką, która wprowadza nas w świąteczny nastrój. Wspólnie zaśpiewamy najpiękniejsze polskie kolędy oraz pastorałki.
Instrumenty: saksofon, akompaniament, śpiew.


STYCZEŃ
ROZTAŃCZONY KARNAWAŁ
Najsłynniejsze bale w Europie i na świecie. Wspólna zabawa taneczna.
Instrumenty: flet poprzeczny, akompaniament, śpiew.


LUTY
MUZYKA FILMOWA
Jaką rolę odgrywa muzyka w filmach i jakie były jej początki. Elementy dzieła muzycznego, pozwalające ocenić muzyczne efekty w filmie.
Instrumenty: obój, klarnet, akompaniament.


MARZEC
ZAGUBIONA DUSZA SKRZYPIEC
Historia skrzypiec, które szukało lekarza bo zgubiło swoją duszę. Czy udało się znaleźć osobę, która wyleczyła chore skrzypce?
Instrumenty: skrzypce, akompaniament, śpiew.


KWIECIEŃ
ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE
Jak nauczyć się śpiewać i czy naprawdę każdy może to zrobić. Co to emisja głosu i jakie tajemnice kryją wokaliści. Fragmenty utworów operowych, operetkowych i musicalowych.
Instrumenty: sopran, alt, tenor, bas, akompaniament.


MAJ
POLSKI FOLKLOR
Odkryjemy kilka tajemnic polskiego folkloru. Poznamy tradycyjne stroje, muzykę śpiewaną gwarą i ludowe zabawy. Czy spodoba się wam zabawa w czarnego barana, berka lub oj dy dy.
Instrumenty: akordeon, śpiew


CZERWIEC
GITARA – INSTRUMENT NIE TYLKO DO OGNISKA
Poznamy różne sposoby gry na gitarze. Zabierzemy ją na wycieczkę nad morze, gdzie spotkamy piratów i żeglarzy.
Instrumenty: Gitara, akompaniament, śpiew.


Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2023/2024
dla przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej
opracowanie i prowadzenie Aleksandra Deryng-Jaroń

WRZESIEŃ
UWAGA! COŚ LECI W MUCHOLOCIE!
Nowy rok szkolny to początek wielkiej przygody, dlatego wybierzmy się na nią znanym wszystkim mucholotem i zatańczmy razem z innymi pasażerami. Towarzyszyć nam w tej wędrówce będą piosenki, które doskonale znacie w nowych aranżacjach. Zagra je dla was niesamowity, czarodziejski instrument - PIANINO. Zobaczycie ile dźwięków na nim można zagrać jednym palcem.

Instrumenty: pianino i śpiew.


PAŹDZIERNIK
W ZACZAROWANYM LESIE
Wycieczka na grzyby? Zbieranie liści? A może śpiew ptaków? W lesie czeka nas wiele czarów, oraz kilku zaczarowanych przyjaciół. Kto opiekuje się drzewami? Krasnoludki czy leśne driady? Wszystkiego dowiemy się razem z magicznym brzmieniem dwóch instrumentów dętych: fletu i fagotu.

Instrumenty: pianino, flet, fagot.


LISTOPAD
O SPRYTNYM INSTRUMENCIE
Pewien instrument postanowił być zarazem solistą i orkiestrą. Umiłował on sobie polskie melodie, a przede wszystkim tańce! Mazur, polonez, kujawiak, oberek, krakowiak. Czy umiecie je tańczyć? Jeśli nie, to nasz sprytny instrument razem z tancerką was nauczą!

Instrumenty: akordeon i taniec.


GRUDZIEŃ
HU HU HA! ZIMO PRZYBYWAJ!
Gdy spadnie pierwszy śnieg, zaczynają dziać się czary….i te czary mają swój rytm! No właśnie, a jaki instrument za ten rytm w orkiestrze odpowiada? Oczywiście PERKUSJA! Posłuchajmy i zaśpiewajmy świąteczne utwory, a może usłyszymy dźwięk sani Mikołaja?

Instrumenty: pianino, perkusja i śpiew.


STYCZEŃ
DZIADEK DO ORZECHÓW
Cudowna historia o przyjaźni, o marzeniach, o odwadze. Dziadek do Orzechów autorstwa Piotra Czajkowskiego jest to najbardziej znany balet! Co to jest balet? Jak można opowiedzieć historię bez użycia słów? Co spotka naszą bohaterkę Klarę w zaczarowanym świecie? I dlaczego towarzyszy jej altówka?

Instrumenty: altówka, pianino i taniec.


LUTY
ALE JAZZ
Czy to koty? Czy to trąbka? Czy to może inny instrument? Poznajcie Pana Saksofonistę! Czy wiecie, że jazz można grać bez nut? Ciekawe czy poznacie, która jest melodia DUR, a która MOLL…

Instrumenty: saksofon, pianino.


MARZEC
ODGŁOSY WIOSNY
Pani Wiosna nadchodzi! Ale w jakim idzie tempie? O jakich budzących się zwierzętach opowiedzą skrzypce i wiolonczela? Instrumenty te są z tej samej rodziny, a jednak się różnią. Ciekawe czy usłyszycie czym.

Instrumenty: skrzypce, wiolonczela, pianino.


KWIECIEŃ
DOOKOŁA ŚWIATA
Czy istnieje instrument, który potrafi zabrać nas w muzyczną podróż dookoła świata? Oczywiście, że istnieje to klarnet! Co sprawia, że jest taki wyjątkowy? Poznajcie melodie włoskie, greckie, chińskie, irlandzkie oraz melodie orientalne.

Instrumenty: klarnet, pianino.


MAJ
W STARYM KINIE
Przy jakiej melodii kotki idą spać? Czy Adzie wszystko wypada? Na którą godzinę umówić się na spotkanie? Poznajmy zapomniane skarby polskiej muzyki filmowej! Towarzyszyć w tej podróży w czasie będzie nam instrument dobrze znany, ale w zupełnie nowym wydaniu - trąbka.

Instrumenty: trąbka, pianino i śpiew.


CZERWIEC
HAKUNA MATATA
Rok muzycznych przygód za nami, dlatego czas abyśmy zamienili się w orkiestrę i pojechali w ciepłe kraje: Afryka, Hawaje, itp…. Nauczymy się szant, zatańczymy taniec hula oraz poznamy muzykę dżungli.
Instrumenty: ukulele, instrumenty perkusyjne i śpiew.



Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2023/2024 opracowanie i prowadzenie Agnieszka Nowak-Zagóra

WRZESIEŃ
MALI GENIUSZE
Dziecięce marzenia Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johanna Straussa. Anegdoty i mało znane historie z życia wielkich kompozytorów.
Dowiemy się także jakimi kluczami można otworzyć królestwo muzyki i jakie nutki w nim mieszkają, które wykorzystują kompozytorzy.

Instrumenty: skrzypce, fortepian.

PAŹDZIERNIK
MUZYKA PEŁNA MAGII
Muzyka ma różne moce, potrafi też czarować. Przekonacie się o tym na koncercie, podczas którego zabrzmią utwory o dobrych wrożkach, potężnych czarodziejach i złowrogich czarownicach.

Instrumenty: puzon, eufonium, fortepian.


LISTOPAD
CZERWONE JABŁUSZKO
Z okazji Święta Niepodległości, wysłuchamy pieśni patriotycznych i pięknych ludowych piosenek. Poznamy także polskie tańce narodowe i wspólnie z wami zatańczymy jeden z nich.

Instrumenty: akordeon, śpiew

GRUDZIEŃ
WIELKA PODRÓŻ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Dzieci na całym świecie w tę jedną grudniową noc niecierpliwie czekają na świętego Mikołaja. O tym, jak przygotowują się na spotkanie z nim, jak go nazywają w innych krajach i o jakich prezentach marzą, dowiemy sią na koncercie, podczas którego zabrzmią kolędy i pastorałki z różnych stron świata.

Instrumenty: trąbka, śpiew, fortepian.

STYCZEŃ
KARNAWAŁOWE BOOGIE-WOOGIE
Muzyczni idole z lat 60-tych ubiegłego stulecia. Prywatki, potańcówki i bibki. Energiczny i skoczny rock and roll.

Instrumenty: śpiew, gitara elektryczna, instrumenty perkusyjne.

LUTY
JAK SŁOŃ I MRÓWKA
Pełna humoru opowieść o wielkiej i ciężkiej tubie oraz o zwinnym i piskliwym flecie piccolo, ilustrowana zabawnymi fragmentami muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Instrumenty: tuba, flet piccolo, fortepian.

MARZEC
WIERSZOWANKI, RYMOWANKI
W muzycznej odsłonie znane i lubiane wiersze i piosenki Juliana Tuwima i Jana Brzechwy m.in. Kaczka dziwaczka, Leń, Idzie Grześ przez wieś.

Instrumenty: śpiew, recytacja, fortepian

KWIECIEŃ
WIELKIE POLOWANIE
O pewnym rogu, który bał się polowania. Zwyczaje i muzyka jaka towarzyszy polowaniom.
Róg czy waltornia, która nazwa jest poprawna?

Instrumenty: waltornia, fortepian.

MAJ
AFRYKAŃSKI KONCERT
Piosenki, instrumenty perkusyjne, tańce i zwyczaje Czarnego Lądu.
Będziemy tańczyć jak słonie, skakać, tupać i jak przystało na afrykański zwyczaj, grać na bębnach.

Instrumenty perkusyjne, gitara elektryczna, śpiew.


CZERWIEC
PRZEZ POLA, BEZDROŻA I ŁĄKI
Zbliżające się wakacje to czas wyjazdów i wędrówek, a najlepiej wędruje się z piosenką na ustach. Zapełnimy Wasze plecaki wakacyjnymi piosenkami i wyruszymy w drogę.

Instrumenty: obój, fortepian i śpiew.

góra 



O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.